środa, 2 stycznia 2013

Ciekawe zapowiedzi 2013

Z początkiem Nowego Roku wszędzie widzę postanowienia, by czytać więcej i sama też takie postanowienie sobie czynię. A żeby tego dotrzymać, trzeba mieć co czytać. Przejrzałam więc strony wydawnictw i wybrałam najciekawsze moim zdaniem propozycje: czasem są to nowe książki znanych i lubianych przez mnie autorów, czasem zupełne dla mnie nowości. Opisy pochodzą ze stron wydawców. 


Kwiat śliwy, mroczny cień - Lian Hearn. Wydawnictwo: WAB. Premiera: styczeń 2013. Opowieść o miłości i wojnie oraz o walce kobiety o własne miejsce w świecie mężczyzn. Jej tłem jest historia rewolucji w Japonii, równie ważnej jak rewolucja francuska, a nieznanej szerzej w Europie. Społeczeństwo XIX-wiecznej Japonii było silnie zhierarchizowane - podzielone na warstwy, z wszechobecną dominacją mężczyzn. Los kobiety określali najpierw rodzice, a potem mąż. Rewolucja obyczajowa z lat sześćdziesiątych XX wieku zmieniła jednak feudalną Japonię w nowoczesne państwo. W takiej rzeczywistości przyszło żyć Tsuru, córce lekarza. Dziewczyna, zamiast podążać śladami siostry i zgodnie z tradycją poślubić mężczyznę wybranego przez rodziców, związała się z ukochanym i, tak jak ojciec, poświęciła się medycynie. Przekona się, na jak trudną drogę wkroczyła.
Sodoma i Gomora – Cormac Mc Carthy. Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie. Premiera: luty 2013. Do tej pory nie wydana w języku polskim powieść Cormaca McCarthy'ego wieńcząca słynną Trylogię Pogranicza. Znajdziemy tu wszystko to, co dla McCarthy'ego charakterystyczne: genialną prozę, pomysłową fabułę, malarsko odmalowany świat, a także delikatne poczucie humoru i, co z kolei w prozie McCarthy'ego rzadkie, wątek miłosny!Młodszy księgowy. Felietony o książkach, czytaniu i pisaniu - Jacek Dehnel. Wydawnictwo: WAB. Premiera: styczeń 2013. To fascynująca opowieść o literaturze pojmowanej najszerzej jak tylko można; zbiór komentarzy, dygresji, anegdot i wyznań estetycznej wiary. Dehnela interesuje prawie wszystko - obyczaje poetów w podróży służbowej, grafomania, perły znalezione w stuletnich sztambuchach, korespondencja pisarzy wielkich i małych. Pisze głównie o innych, ale nie zapomina o sobie - czytelnik będzie mógł towarzyszyć mu w spotkaniach i wyprawach i podejrzeć go przy biurku. Błyskotliwość, rozległa wiedza i swoboda łączenia spraw, zdawałoby się, odległych, dystans do siebie i znakomite poczucie humoru - Dehnel jest równie dobrym felietonistą, jak prozaikiem i poetą.


Spotkania z ojcem Leonem – o. Leon Knabit w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem i Arturem Sporniakiem. Wydwawnictwo: Znak. Premiera: styczeń 2013. Ojca Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca, nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Duszpasterz, spowiednik, rekolekcjonista, publicysta, autor wielu książek i bohater programów telewizyjnych jest uwielbiany przez młodszych i starszych. W rozmowie z Wojciechem Bonowiczem i Arturem Sporniakiem mówi o wszystkim co najważniejsze – o młodości, miłości, rodzinie, szczęściu, starości, Kościele, sakramentach, życiu mnicha, ubóstwie, bogactwie i wielu innych rzeczach. A wszystko to okraszone anegdotami z własnego życia. Każdy czytelnik może znaleźć u ojca Leona jakąś mądrość przeznaczoną specjalnie dla niego. Książka jest wznowieniem dwóch tomów rozmów z ojcem Leonem, Schody do nieba i Od początku do końca.
Nowe tajemnice Watykanu– Bernard Lecomte Wydawnictwo Znak. Premiera: 23 stycznia 2013 Dlaczego i w jaki sposób papież stał się nieomylny? Kim była kobieta stojąca za Piusem XII? Czy Watykan pomagał po wojnie nazistowskim zbrodniarzom? Czy papież Jan XXIII w 1962 roku uratował świat przed nuklearną apokalipsą? Czy można być jednocześnie katolikiem i masonem? Co znaleziono w grobie świętego Piotra? Co właściwie powiedzieli sobie w 1989 roku Gorbaczow i Jan Paweł II? Czy Jan Paweł II tuszował pedofilskie zbrodnie?

Ukrainka Barbara Kosmowska. Wydawnictwo: WAB. Premiera: marzec 2013. Współczesna Warszawa. Do miasta przybywają tym samym pociągiem dwie kobiety, Iwanka Matwijenko i Zofia Wolska. Iwanka jest młodą wiolonczelistką z Ukrainy, w Polsce chce zarobić na dom, który dzielić ma z Mykołą, także muzykiem. Jej narzeczony przetarł już polskie szlaki - od jakiegoś czasu mieszka w Warszawie, pracuje w pizzerii, a wieczorami gra w knajpie. Iwance także marzy się praca zgodna z jej wykształceniem, ale oczywiście, będąc Ukrainką, może co najwyżej zarabiać jako sprzątaczka lub gosposia. Zofia to leciwa właścicielka podupadłego gospodarstwa rolnego. Opuszcza je, by odwiedzić najmłodszego syna, Bronka. To jedyny z trójki jej potomków, który poradził sobie w życiu. Teraz, już jako Bruno, ma piękną żonę i świetnie prosperującą firmę komputerową. Wkrótce losy obu kobiet skrzyżują się ponownie. Miłość i marzenia o lepszym życiu, zazdrość i pogarda. Kosmowska napisała przejmującą powieść. Ukrainka mówi więcej o życiu emigracji zarobkowej w Polsce niż raporty socjologów i dziennikarzy.
Abchazja - Wojciech Górecki Wydawnictwo: Czarne. Premiera: kwiecień 2013. Reportaż o specyfice Abchazji, leżącej przy "planecie" Kaukaz. Niesamowicie wciągający.

Xięgi Jakubowe – Olga Tokarczuk. Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie. Premiera: listopad 2013. Fragment nieukończonej jeszcze powieści Tokarczuk mogli już poznać czytelnicy ostatniego numeru "Książek. Magazynu do Czytania". Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele nie zostało jeszcze naukowo wyjaśnione, każdego dnia duchowość przenika się z materią.My, właściciele Teksasu - Małgorzata Szejnert, Wydawnictwo: Znak. Premiera: 21 lutego 2013. Małgorzata Szejnert w książce My, właściciele Teksasu opowiada o sklepowych z Supersamu, robotnikach z Ursusa, głównym architekcie polskiej „wyspy szczęścia”. Snuje  historie o marzeniach i ambicjach, codziennych zmaganiach i ciężkiej pracy ludzi, którzy nie rezygnowali ze swoich dążeń nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach. Z niepozornych wydarzeń i drobnych sytuacji kreśli wielowymiarową panoramę PRLu. Czy tamtej rzeczywistości bliżej do Misia, Przesłuchania czy Człowieka z marmuru? Czytane dzisiaj, reportaże Małgorzaty Szejnert przynoszą zaskakujące odpowiedzi.Doctor Sleep - Stephen King. Wydawnictwo: Prószyński i S-ka. Premiera: wrzesień 2013 (premiera światowa). Uwaga! Przed Wami kontynuacja kultowego "Lśnienia". Tej książki nie można przegapić!


Zagubiona bazylika. Refleksje o sztuce i wierze - Jerzy Nowosielski. Wydawnictwo: Znak. Premiera:  24 stycznia 2013, Pisma nigdy nie publikowane, odnalezione w pracowni artysty. Zagubiona Bazylika to niezwykła i boleśnie celna diagnoza współczesności - opowieść o utraconej wrażliwości religijnej, o odarciu religii z tajemnicy, o zagrożeniach kultury pozbawionej metafizyki. Nowosielski to artysta uniwersalny. Jego refleksje o genezie sekt religijnych czy wpływach duchowości orientalnej wyprzedziły współczesne nurty myśli religijnej, przynosząc fascynującą wiedzę o miejscu, w którym znalazła się zachodnia cywilizacja. Opracowana przez Krystynę Czerni Zagubiona Bazylika to dzieło, które zbiera rozproszone artykuły Nowosielskiego: eseje z Inności Prawosławia, wstępy do katalogów, wykłady, rozpraw, w tym teksty dotąd nie publikowane, odnalezione w pracowni artysty.


4 komentarze:

 1. Dziękuję Ci za wykonanie tej żmudnej pracy! :-) Będę wypatrywać Hearn, Góreckiego, Szejnert, Tokarczuk i Dehnela!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam poprzednie ksiązki Hearn i na nową czekam z niecierpliwością. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten pęd za nowościami się nigdy nie skończy ;) Szejnert i Górecki. A podobno i Karpowicz coś nowego ma wydać w drugiej połowie roku...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. wydaje sie niektore ciekawe pozycje, w szczegolnosci Xięgi jakubowe. realizujace wlasciwy sobie formularz PIT 2012 by co najwyzje mogl mnie odwiesc od tej laktury. Ze znana sobie ciekawoscia narracji - Tokarczuk ukazuje swoj kunszt.

  OdpowiedzUsuń