piątek, 3 stycznia 2014

Minimalizm a plany i zapowiedzi 2014

W tym roku moim noworocznym postanowieniem jest minimalizm. Trochę jest to zainspirowane lekturą „Sztuki prostoty”, a trochę ogólnym kacem konsumpcyjnym szczególnie po przedświątecznej gorączce zakupów. W każdym razie przekładać się to ma między innymi na bardziej przemyślane zakupy i mniejszą ilość kupowanych przedmiotów, w tym też książek. Nie oznacza to bynajmniej ograniczenia samego czytania: na swoim regale mam wystarczająco dużo nieprzeczytanych książek, a moja biblioteka jest naprawdę świetnie wyposażona. Jednak rzuciwszy okiem na zapowiedzi różnych wydawnictw wiem, że dla kilku tytułów zrobię wyjątek i będę je chciała kupić. Na mojej top liście na 2014 rok są:„100/XX Antologia polskiego reportażu XX wieku” red. Mariusz Szczygieł, wyd. Czarne – już same te informacje (tytuł, redaktor i wydawnictwo) są dla mnie wystarczającą rekomendacją. Dla każdego miłośnika literatury faktu z pewnością też. Ten zbiór ma składać się z dwóch tomów i obejmować najlepsze polskie reportaże od 1901 do 2000 roku, w tym mniej znane teksty znanych reportażystów albo teksty autorów, których z reportażem raczej nie kojarzymy. Bardzo smakowity kąsek. Premiera w marcu.

„W oblężeniu” Barbara Demick, wyd. Czarne – po lekturze poprzedniej książki Barbary Demick („Światu nie mamy czego zazdrościć”) wiem, że na jej kolejne teksty warto czekać. Dodatkowo „W oblężeniu’ traktuje o wojnie w Jugosławii, która stała mi się w jakiś sposób bliska po lekturze reportażu Wojciecha Tochmana „Jakbyś kamień jadła”. Reportaż ma opowiadać zarówno o samym czasie wojny, jak i o życiu po wojnie. Zapowiada się fascynująca lektura. Premiera już 29 stycznia!

„Xięgi Jakubowe” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie – o tej książce pisałam już w ubiegłorocznych zapowiedziach, ale niestety nie udało się książce wyjść w 2013 roku. No cóż, czekamy dalej, bo Olga Tokarczuk to jedna z moich ulubionych autorek, w dodatku zapowiadana treść (Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele nie zostało jeszcze naukowo wyjaśnione, każdego dnia duchowość przenika się z materią.) też wygląda zachęcająco. Data premiery niesprecyzowana, raczej jesień 2014.

Moją uwagę przykuły jeszcze takie tytuły:
„Luminarze” Eleanor Catton, Wydawnictwo Literackie – książka nagrodzona Bookerem w ubiegłym roku, a to zawsze doskonała rekomendacja. „Luminarze” to monumentalna (ok. 800 stron w oryginale) powieść tocząca się w XIX wieku w Nowej Zelandii w czasach wielkiej gorączki złota. Rozwiązanie pewnej zagadki kryminalnej zależy tu od konstelacji astronomicznych i cyklów księżyca. Premiera jesienią.

„Zawołajcie położną” Jennifer Worth, Wydawnictwo Literackie – wspomnienia położnej pracującej w robotniczej dzielnicy East End w Londynie. Z jednej strony jest to emocjonujące, napisane z dozą humoru historie wielu narodzin, a z drugiej strony precyzyjny dokument o realiach życia w robotniczej dzielnicy Londynu w latach pięćdziesiątych. Premiera w marcu.
PS. Dla zainteresowanych tą tematyką: już za kilka dni w księgarniach pojawią się wspomnienia najbardziej znanej polskiej położnej Jeanette Kalyty „Położna. 3550 cudów narodzin”. Wyd. Znak, premiera 8 stycznia.

„Tajemnica szkoły dla panien” Joanna Szwechłowicz, wyd. Prószyński i s-ka – od czasów „Małej księżniczki” uwielbiam książki, których akcja toczy się w szkole z internatem/na pensji itp. W tej akurat książce pojawia się dodatkowo wątek kryminalny, a akcja dzieje się w Polsce międzywojennej. Jak dla mnie wystarczająco, by zainteresować i zachęcić do lektury. Premiera 4 lutego.

Mam nadzieję, że uda mi się też przeczytać chociaż część nieprzeczytanych książek z własnych zapasów, na przykład:

„The spy who loved” Clare Mulley – historia Krystyny Skarbek, polskiej agentki wywiadu brytyjskiego w czasach II wojny światowej. Książka ukazała się już po polsku nakładem wydawnictwa Świat Książki pod tytułem „Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości”.

„Bunt długich spódnic” George Bidwell – historia Emmeline Pankhurst sufrażystki, walczącej na przełomie XIX I XX wieku o prawa wyborcze dla kobiet, spisana przez autora wielu świetnych zbeletryzowanych biografii historycznych (np. króla Henryka VIII albo królowej Wiktorii).

Chciałabym też jak zwykle nadrobić coś z klasyki. Może "Ziemię obiecaną", "Braci Karamazow" albo coś z Dickensa? 

Mam nadzieję, że ten subiektywny wybór zapowiedzi zainspiruje kogoś do lektury. Wszystkim, którzy tu zaglądają życzę udanego roku 2014, realizacji postanowień noworocznych, wielu ciekawych i inspirujących lektur oraz czasu na ich czytanie.

1 komentarz:

  1. Również chcę postawić na minimalizm, jednak czy uda mi się ten zabieg - okaże się po pewnym czasie. Zaintrygowałaś mnie "Zawołajcie położną" oraz "Tajemnicą szkoły dla panien".

    OdpowiedzUsuń